logo2.jpg (17132 bytes)


XVII Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu - 16 kwietnia 2018
Szymon Sperling i Jakub Kukuła z PSP 3 zwycięzcami konkursu po raz drugi

16 kwietnia 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Brzeg po raz siedemnasty rywalizowali najlepsi młodzi przewodnicy po naszym mieście. W konkursie wystąpiły dwuosobowe reprezentacje wraz z „pięcioma pomocnikami” z pięciu brzeskich szkół podstawowych. „Mały Przewodnik po Brzegu” od zeszłego roku uzyskał on honorowy patronat Burmistrza Miasta.
Konkurs składał się z paru części. W pierwszej, uczniowie pisali test złożony z 20 pytań przygotowany przez pana Jana Janotę z PTTK. W kolejnej, na planie miasta musieli rozpoznać trasę, ulice i zabytki zaznaczone przez swoich pomocników. Nowością tegorocznego konkursu była część trzecia, którą przygotowały poszczególne szkoły. Pytania PSP 5 dotyczyły historii i znanych postaci (test pt. BRZEG. NIEZWYKŁE MIEJSCA, NIEZWYKLI LUDZIE). „Ósemka” przygotowała zdjęcia pomników przyrody, a PSP nr 6 placów i pomników dzisiejszego Brzegu. Natomiast „Trójka” przedstawiła wędrówkę po mieście. PSP nr 1 zaskoczyło rywali quizem komputerowym o Brzegu i okolicy. W związku z nową formą tegoroczny konkurs trwał wyjątkowo długo - ponad 3,5 godziny, a rywalizacja jak zwykle była bardzo zacięta. Test najlepiej napisała drużyna z PSP 3. Niewiele słabiej napisali uczniowie z „Piątki" i „Ósemki". Część z planem miasta bezbłędnie rozwiązała „Trójka” i „Piątka”. Różnice nie były duże i o kolejności zdecydowała część trzecia. PSP 3 i PSP 1 zdobyły maksymalną liczbę punktów w dwóch z czterech konkurencji. „Trójka” utrzymała pierwsze miejsce, a „Jedynka” ostatecznie o 0,5 pkt. wyprzedziła „Piątkę”, zajmując trzecie miejsce. Ostateczna kolejność:
1. PSP 3 – w składzie Szymon Sperling i Jakub Kukuła, opiekun p. Anna Stefaniszyn
2. PSP 8 – Oliwia Kopecka, Szymon Węgier, opiekun p. Żaneta Cieślak
3. PSP 1 – Dariusz Marszałek, Gabriela Małecka, opiekun p. Paweł Kulczycki
Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom. Publiczność, nauczyciele i zaproszeni goście byli pod wielkim wrażeniem wysokiego poziomu drużyn. Takiej wiedzy o Brzegu, nie powstydzili by się starsi uczniowie, gimnazjaliści i licealiści.

 

Ostateczna kolejność konkursu:
1. PSP 3
2 PSP 8
3 PSP 1
4 PSP 5
5 PSP 6

GALERIA ZDJĘĆ

Pytania z konkursu


XVI Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu

12 maja 2017 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Brzeg po raz szesnasty rywalizowali najlepsi młodzi znawcy naszego miasta. Zacięta walka o zwycięstwo jak zwykle toczyła się do samego końca. Ostatecznie zwyciężyli uczniowie PSP 3 Szymon Sperling i Jakub Kukuła przygotowani przez panie Annę Stefaniszyn i Martę Grzesiak – Topeczko. Drugie miejsce zajęli gospodarze z PSP 1 Dariusz Marszałek i Karol Drozd, a trzecie Małgorzata Jastrzębska i Tymoteusz Filipiak z PSP 5.

Więcej o XVI konkursie

Pytania konkursowe

Galeria zdjęć


 

 

XV Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu

Anna Dworak i Kornelia Urban z PSP nr 5 zwyciężczyniami XV konkursu wiedzy o naszym mieście.

18 marca 2016 roku po raz piętnasty w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Brzegu spotkali się najlepsi młodzi znawcy naszego miasta. W konkursie rozgrywanym nieprzerwanie od 2001 roku wystartowało 5 drużyn reprezentujących wszystkie szkoły podstawowe. Na początku uczestników i ich opiekunów przywitał Pan Burmistrz Jerzy Wrębiak. Więcej.

Pytania konkursowe 2016 - CZEŚĆ 1 - CZEŚĆ  2 - CZEŚĆ  3 - CZEŚĆ 4

 

 

XIV Konkursu Mały Przewodnik po Brzegu - 2015

23 lutego 2015 roku po rocznej przerwie, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1, odbył się czternasty już konkurs wiedzy o Brzegu. W tym roku do zawodów przystąpili uczniowie ze wszystkich brzeskich szkół podstawowych. Tegoroczny konkurs składał się z 5 części. W pierwszej uczniowie odpowiadali na pytania z dwóch kategorii: historia i zabytki oraz przyroda i geografia (pytania z części 1). Na 10 pytań uczniowie pomylili się tylko dwa razy.  W części drugiej wykazać musieli się pomocnicy poszczególnych drużyn. Mając do dyspozycji współczesny plan miasta musieli na planie Brzegu z roku 1948 odszukać i zaznaczyć nazwy 3 ulic które dzisiaj nazywają się inaczej. Wybierać należało ulice, które będą znane ich kolegom ze szkoły (uczestnicy konkursu nie mogli korzystać ze współczesnych planów miasta). Najczęściej wybierano ulicę Długą (kiedyś Armii Czerwonej), Powstańców Śląskich (Ogrodowa) i Jana Pawła II (w 1948 Daszyńskiego, a później jeszcze Hanki Sawickiej). Dodatkowo w tej części pomocnicy rysowali kościół św. Mikołaja. To zadanie wszystkim grupom poszło bardzo dobrze. Decydująca o ostatecznych wynikach konkursu była część trzecia. Uczestnicy konkursu, na podstawie zdjęć lub mapek, odpowiadali na 12 pytań dotyczących miejsc, ulic, pomników przyrody i budynków. W części czwartej każda ze szkół wybierała jeden fragment filmu Ulice Miasta Brzeg 2014 opublikowanego w serwisie YouTube (link do całego filmu). Na podstawie filmu rozpoznawano nazwy 3 ulic po której jechał samochód. Do końca nie było wiadomo, która drużyna zwycięży. Ostatnia część mogła całkowicie zmienić wyniku. Prowadzący do tej pory uczniowie z PSP 3 Wiktoria Sowa i Jakub Hirschberg nie dali sobie wyrwać zwycięstwa. Drugie miejsce zajęła PSP 6, a trzecie po dogrywce PSP 8. Przebieg konkursu i zacięta rywalizacja wykazała jednak bardzo dobrze przygotowanie do konkursu, znajomość miasta, jego zabytków, historii i przyrody przez wszystkich uczestników konkursu.

PSP 3 - Wiktoria Sowa i Jakub Hirschberg z panią Danutą Kostwicką i pomocnikami PSP 6 - Gabriela Kolaszyńska i Zuzanna Wróbel z panią Barbara Przybysz i pomocnikami PSP 8 - Justyna Lech i Bartosz Lukas z panią Żanetą Cieślak i pomocnikami

Galeria zdjęć


Link do film z YouTube

PSP 5 - Magdalena Jurkowska i Daria Warchał z panią Lidią Kitą i pomocnikami PSP 1 - Adrian Piszcz i Wojciech Tysier z p. Pawłem Kulczyckim i pomocnikami  
     

Historia konkursów  2001-2013

 

XIII KONKURS MAŁY PRZEWODNIK PO BRZEGU

Wyjątkowo późno, bo dopiero 18 czerwca odbył się tegoroczny konkurs wiedzy o naszym mieście. W 13 już edycji konkursu rozgrywanego nieprzerwanie od 2001 roku wystartowały trzy drużyny reprezentujące PSP 1, PSP 5 oraz PSP 6. Podobnie jak w zeszłym roku pytania z zakresu historii, zabytków, geografii i przyrody nie były dla super przygotowanych uczestników konkursu zbyt trudne, a rywalizacja była bardzo napięta. Ostatecznie wygrali uczniowi z PSP 5 - Mateusz Zwierzyński i Paweł Bujakiewicz.

Pytania: CZEŚĆ 1, CZEŚĆ 2, CZĘŚĆ 5.  
Galeria zdjęć - filmik na YouTube Więcej o konkursie 2013

XII Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu

14 czerwca 2012 w PSP 1 odbył się kolejny już dwunasty konkurs Mały Przewodnik po Brzegu. W konkursie wzięły udział drużyny z czterech brzeskich szkół podstawowych. Można by napisać, że poziom był jak zwykle bardzo wysoki. Ale nie ... był jeszcze wyższy. W pierwszej części konkursu uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu historii, zabytków, przyrody, geografii, sportu i aktualności brzeskich. Każda grupa miała po cztery pytania i NIKT sie nie pomylił. Wszystkie odpowiedzi były dobre. Po wyrównanej rywalizacji zwycięzcami zostali Paulina Kielian i Dawid Dobrowolski z PSP 5  Więcej.

           
Wyniki rywalizacji punktów   Pytania 2012    
1. PSP 5 34   CZĘŚĆ 1    
2. PSP 6 31,5   QUIZ2012    
3. PSP 1 29,5   CZĘŚĆ 3    
4. PSP 3 29   CZEŚĆ 4  

WIĘCEJ

           


XI Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu

25 maja 2011 po raz już jedenasty Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzegu zorganizowała międzyszkolny konkurs wiedzy naszym mieście „Mały Przewodnik po Brzegu”. W konkursie wystąpiły dwuosobowe drużyny (plus pięciu uczniów wspomagających) z brzeskich szkół podstawowych – PSP nr 1, PSP nr 3, PSP nr 5 i PSP nr 6 (Zespół Szkół z OS nr 1). Jury konkursu stanowili nauczyciele z poszczególnych szkół, a w roli eksperta pan Jan Janota przewodnik turystyczny PTTK. Choć walka była bardzo wyrównana, Korneli Hanyż i Maksymilianowi Janickiemu udało się po 10 latach odzyskać dla PSP 1 Brzeg tytuł najlepszych Przewodników po Brzegu. Więcej.
Pytania - część 1 i 4 część 3 część 2 (nowe okno)

X Międzyszkolny Konkurs Mały Przewodnik po Brzegu - 25.05.2010

 
 

 

Pytania na które odpowiadali uczestnicy konkursu CZEŚĆ 1 CZEŚĆ 2 CZEŚĆ 3 CZEŚĆ 4
 

Wszystko o IX Międzyszkolnym Konkursie "Mały Przewodnik po Brzegu" (13.05.2009) - relacja, pytania, zdjęcia

 

VIII Konkurs

Galeria zdjęć

Wejście do galerii zdjęć - 2008

 

Zdjęcia ze starszych  konkursów

 

 

Mini galeria 2007 - czyli trochę zdjęć z naszego miasta

GALERIA 1 - BRZEG SIĘ ZMIENIA

GALERIA 2 - NASZE MIASTO Z SATELITY

 

PRZYKŁADOWE PYTANIA Z LAT UBIEGŁYCH

Pytania z eliminacji w PSP 1 12 marca 2008


Aktualizacja 23 kwietnia 2018
Wszelakie uwagi i pytania na temat konkursu proszę przesyłać pod adres pkulczycki@wodip.opole.pl


herb.gif (458 bytes)

Lista zwycięzców:

2001
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6

2002
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1

2003
Zespół Szkół nr 1
z Oddziałami Sportowymi

2004
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3

2005
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2006
Z
espół Szkół nr 2
z Oddziałami Integracyjnymi

2007
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2008
Zespół Szkół nr 2
z Oddziałami Integracyjnymi

2009
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2010
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2011
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1

2012
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2013
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2015
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3

2016
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

2017
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3

2018
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3

 


MATERIAŁY:

Historia miasta
Kalendarium wydarzeń
Najważniejsze zabytki
Kultura
Parki miasta
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody - 2015
Lasy
Rezerwaty przyrody
Elementy geografii
Gospodarka
Ulice (spis ważniejszych ulic)


Linki zewnętrzne:

Strona miasta Brzeg

Portal miejski - brzeg.com.pl
Panorama Powiatu Brzeskiego
Brzeg w Wikipedii
PTTK Brzeg
System Informacji Przestrzennej Gmina Brzegu